„Manufaktura Naukowców” łączy pokolenia i inspiruje po dwóch stronach oceanu
Dwie młode badaczki, ubrane w czarne dziewiętnastowieczne suknie, stoją pośrodku klasy pełnej ożywionych siedmioletnich naukowców w ochronnych okularach i białych fartuchach. Na stołach menzurki, plastikowe butelki, kolorowe koszyki, lupy, rurki i lejki. Z jednej z butelek, ku wielkiej radości małych eksperymentatorów, wydobywa się gęsty biały dym. Tak wygląda jeden z warsztatów chemicznych dla dzieci przeprowadzonych w ramach projektu „Manufaktura Naukowców”.
Projekt „Manufaktura Naukowców, czyli Uniwersytet Każdego Wieku” powstał dzięki wsparciu Fundacji na rzecz Nauki Polskiej w ramach konkursu eNgage, w którym FNP przyznawała finansowanie na realizację innowacyjnych pomysłów o charakterze popularyzatorskim (konkurs eNgage był realizowany w latach 2014-15 jako część projektu SKILLS FNP współfinansowanego ze środków PO KL). Głównym celem „Manufaktury Naukowców” jest zainteresowanie dzieci i młodzieży naukami ścisłymi, promowanie zawodu naukowca oraz zachęcanie dorosłych i dzieci do wspólnej zabawy poprzez przeprowadzanie eksperymentów naukowych. Pomysłodawczynią projektu jest dr Magdalena Osial z Wydziału Chemii Uniwersytetu Warszawskiego zajmująca się na co dzień badaniami nad materiałami do zastosowania w terapii przeciwnowotworowej, z zamiłowania aktywistka i popularyzatorka nauki. Pierwszą odsłonę projektu stanowiła seria warsztatów naukowych integrujących seniorów i dzieci, a jego namacalnym efektem było wydanie książki pt. „Manufaktura Naukowców czyli Laboratorium Ślimaka Madzika” skierowanej do małych badaczy i będącej wspaniałym wprowadzeniem do świata nauki poprzez przeprowadzanie eksperymentów.
Finansowanie projektu zakończyło się ponad rok temu, ale nadal rozwija się on przy wsparciu niezwykle zaangażowanych wolontariuszy (z Polski i nie tylko) i obejmuje kolejne grupy uczestników. Krajowi partnerzy „Manufaktury” to między innymi PAN, Muzeum Marii Skłodowskiej-Curie oraz Uniwersytet Dzieci. Co więcej, w tym roku, na zaproszenie Ambasady RP w Stanach Zjednoczonych, Magdalena Osial pojechała do USA ze swoimi warsztatami chemicznymi, zaprojektowanymi specjalnie po to, aby przybliżyć amerykańskim dzieciom biografię i pracę naukową Marii Skłodowskiej-Curie. Praktyczne, bezpieczne, oparte na eksperymentowaniu i aktywnym wcielaniu się w rolę naukowca warsztaty, dr Osial prowadziła wraz z dr hab. Magdaleną Łabieniec-Watałą z Uniwersytetu Łódzkiego m.in. podczas dorocznego festiwalu Kids Euro Fest w Kids Museum w Bethesda w stanie Maryland, a także w szkołach podstawowych dystryktu Kolumbii, a później w rejonie Detroit w stanie Michigan.
Zarówno polskie, jak i amerykańskie dzieci zadają w czasie spotkań wiele zaskakujących, przenikliwych pytań i z ogromnym entuzjazmem przeprowadzają (często po raz pierwszy w swoim życiu) praktyczne eksperymenty. Amerykańskie warsztaty cieszyły się tak dużym powodzeniem, że „Manufaktura” otrzymała zaproszenie do odwiedzenia USA ponownie w 2018 roku, tym razem poszerzając działalność o Nowy Jork.
Więcej informacji o tej interesującej inicjatywie i aktualnych warsztatach prowadzonych w ramach „Manufaktury” można znaleźć na stronie: www.manufakturanaukowcow.pl.
Źródło: www.fnp.org.pl
Fot. Archiwum prywatne dr Magdaleny Osial